Jak ograniczyć koszty przy budowie domu

Przystępując do budowy swojego wymarzonego domu czasem pojawia się pytanie: jak obniżyć koszt budowy ?

    Budowa domu to spełnienie marzeń wielu ludzi. Należy jednak pamiętać o tym, że wiele zbędnych elementów często podnosi koszt budowy. Jak uniknąć zbędnych kosztów oraz które komponenty są naprawdę drogie i zupełnie niepotrzebne.





Elementy domu, które podnoszą koszt budowy.: 
 

1. Rozłożysta bryła budynku — domy o rozłożystej bryle wyglądają bardzo efektownie. Najpiękniejsze są zwłaszcza parterowe. Rozmieszczenie w nich wszystkich pokojów to jednak spore wyzwanie. Zwłaszcza że wiąże się to ze wzniesieniem budynku o dwóch lub trzech skrzydłach. Efekt robi piorunujące wrażenie. Rozłożysta bryła budynku oznacza jednak wzrost kosztów budowy. Trzeba wykorzystać większą ilość materiałów, co zwiększa cenę inwestycji. Rozłożysta posesja zwykle wzbogacana jest również drogimi elementami architektonicznymi jak kolumnowe ganki i tarasy. 

2. Duże i niestandardowe okna — modne, duże okna mogą bardzo podnieść koszt budowy. Zwłaszcza te od sufitu do podłogi. Kolejnym kosztownym elementem architektonicznym są niestandardowe okna, np. świetliki i bulaje. Mimo że przeszklenia w wykuszu są piękne, one także zwiększają cenę domu. Montaż dużych i niestandardowych okien powinno się zlecić profesjonaliście. Tylko z jego pomocą efekt będzie zadowalający. Generuje to oczywiście kolejne koszty. Aby niestandardowe okna miały współczynnik przenikania ciepła podobny do muru, również trzeba się liczyć z wyższą ceną.

3. Wykusz i ryzalit — niektórzy decydują się na wykonanie wykuszu lub ryzalitu, czyli elementów wysuniętych poza ściany domu. Oba elementy tworzą spójną całość z budynkiem, jednocześnie urozmaicając jego formę. Zadaniem wykuszy i ryzalitów jest nadanie domowi stylu oraz charakteru. Elementy konstrukcji są piękne, jednak bardzo podwyższają koszty budowy. Decydując się na wykusz lub ryzalit, powstaje również ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Wykonując je, należy więc zadbać o dokładne wykonanie izolacji termicznej. Generuje to dodatkowe koszty.

4. Rozbudowany dach — im bardziej rozbudowany, tym droższy.
Jeśli chcesz zrobić dach "po kosztach", wybierz pulpitowy albo dwuspadowy. Dach wielopołaciowy, którego zadaniem jest przykrycie domu o nietypowym kształcie, to największa inwestycja. Cenę rozbudowanego dachu podnosi też konstrukcja, pokrycie i ocieplenie. Do kosztów doliczyć trzeba elementy wykańczające i obróbki blacharskie. Droga jest również robocizna – do położenia solidnego i skomplikowanego dachu potrzebny jest fachowiec.


5. Kilka łazienek — budując dom, niektórzy decydują się na kilka łazienek.
Stawiają je na jednym i drugim piętrze oraz w każdej sypialni. Brzmi jak pomysł idealny, prawda? W rzeczywistości jednak inwestycja ciągnie za sobą mnóstwo dodatkowych kosztów – zarówno przestrzennych, jak i finansowych. Budowa łazienki to konieczność podpięcia każdej do instalacji wodnej. Wykończenie pomieszczenia również nie należy do najtańszych. Właśnie dlatego lepiej wybrać optymalne rozwiązanie, uwzględniające liczbę pięter i domowników, a także metraż domu oraz… budżet.


6. Wolnostojący garaż — garaż dla wielu ludzi to absolutna podstawa.
Warto wiedzieć, że wolnostojący jest jednak dużo droższy niż wbudowany w bryłę domu. Fundamenty i ściany garażu dobudowanego do posesji będą kosztować mniej. Nie musisz w nim też wykonywać osobnego zadaszenia oraz instalacji. O budowie garażu często decydują warunki posesji. Jeśli zależy ci na korzystnym rozwiązaniu finansowym, zawsze możesz zbudować drewnianą wiatę i pod nią parkować auto. Możesz również całkiem rezygnować z garażu i ustawiać samochód np. bezpośrednio przed domem.


7. Piwnica — zastanów się, czy rzeczywiście jej potrzebujesz.
Piwnica znacznie podnosi koszt budowy domu – zwykle nawet o 30 proc. Jeśli dom musi spełniać pewne parametry dotyczące energooszczędności, inwestycja w piwnicę będzie bardzo kosztowna. W przypadku działki bez pochyłości lub terenów podmokłych budowa piwnicy oznacza podniesienie kosztu inwestycji. Droga i ryzykowna jest także budowa piwnicy na terenach zalewowych. Grozi to gromadzeniem się w niej wody podczas gwałtownych ulew.

Na etapie budowy

1. Budowa systemem gospodarczym
Budować dom możemy na dwa zasadnicze sposoby: systemem zleconym (zlecając pracę różnym firmom na poszczególnych etapach budowy lub z jednym wykonawcą, który zrealizuję inwestycję `pod klucz`) lub tzw. systemem gospodarczym. Budowa systemem gospodarczym oznacza, że inwestor większość prostszych prac wykonuje samodzielnie, a fachowców angażuje do bardziej wymagających (także na poziomie uprawnień) etapów. Statystyki pokazują, że Polacy lubią angażować się w prace budowlane - w systemie gospodarczym w Polsce buduje się  nawet około połowy domów. Średnio zaoszczędza się w ten sposób mniej więcej 10% kosztów budowy domu, a najbardziej samodzielni inwestorzy osiągają 20-procentowe oszczędności. Rozwiązanie to na pewno nie jest jednak dla wszystkich. Nawet stosunkowo łatwe czynności na budowie wymagają pewnych umiejętności, czasu i dobrej kondycji fizycznej. A na to wszystko nakłada się jeszcze związany z dużą odpowiedzialnością stres. Domy stawiane w systemie gospodarczym rzadko powstają też krócej niż w ciągu dwóch lat. Rozważając budowę domu w systemie gospodarczym, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw i mierzyć siły na zamiary.

2. Wybierz właściwą ekipę
Znalezienie i zaangażowanie dobrego, ale niedrogiego fachowca to prawdopodobnie najtrudniejsze zadanie, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć podczas budowy domu. Wybierając wykonawcę, najczęściej (64%) kierujemy się opiniami rodziny lub przyjaciół. Ekipa `z polecenia` to według wielu architektów i innych osób z branży najkorzystniejsza opcja. Uważa się, że najgorszym pomysłem jest zlecenie prac ekipie z ogłoszenia. Dlaczego? Bo dobry fachowiec ma obecnie więcej propozycji zleceń, niż jest w stanie się podjąć. W ogóle nie reklamuje więc swoich usług. Ta sytuacja ma miejsce już co najmniej od kilku lat. Niestety jej efektem są często bardzo długie terminy oczekiwania na rozpoczęcie prac przez sprawdzonego człowieka. Stawki, jakich życzą sobie fachowcy za tę samą pracę, potrafią się bardzo od siebie różnić - niekiedy nawet ponad dwukrotnie. Zatrudnienie najtańszego wykonawcy w wielu przypadkach okazuje się tylko chwilową oszczędnością, bo prawdopodobnie już za moment będziemy musieli szukać kogoś, kto będzie po nim poprawiał czy wręcz zaczynał dany etap od początku. Ale nie jest też tak, że najdroższy specjalista gwarantuje najwyższą jakość usług. Sprawdzonym i polecanym przez wielu właścicieli domów sposobem jest poszukiwanie wykonawców w mniejszych miejscowościach - ich ceny są z reguły dużo niższe niż u `kolegów` z większych miast, a pod względem umiejętności wcale im nie ustępują.

3. Podpisuj umowę z każdym wykonawcą
Najbardziej przykre i bolesne podczas budowy domu są te wydatki, których mogliśmy całkowicie uniknąć. Dotyczy to kosztów związanych z natknięciem się na nierzetelnego lub wręcz świadomie chcącego nas oszukać wykonawcę - osobę, która zniknie z naszymi pieniędzmi tak samo szybko, jak się pojawiła; takie sytuacje niestety wciąż czasami mają miejsce. Pamiętajmy więc, aby niezależnie od zakresu prac z każdym fachowcem podpisywać stosowną umowę, która będzie podstawą ewentualnej reklamacji. Solidny i przyzwoity fachowiec nigdy nie będzie się temu sprzeciwiał. Przeciwnie – sam powinien do tego inwestorów zachęcać, bo świadczy to o jego profesjonalizmie i zabezpiecza interesy obu stron. Zachowajmy szczególną czujność, kiedy ktoś oczekuje zapłaty z góry. Sprawdzeni wykonawcy nigdy wystosowują takiej prośby.

4. Dokładnie sprawdzaj kosztorysy prac
Wykonawcy niekiedy wykazują się pewną - nazwijmy to - nadgorliwością i umieszczają w kosztorysie prace, które okazują się zupełnie niepotrzebne.
Przykład: firma podłączająca sieć wodociągową w kosztach inwestycji uwzględniła zastosowanie tzw. przecisku pod drogą i reorganizację ruchu drogowego (ustawienie znaków, wytyczenie objazdu) na czas przeprowadzania robót. Sytuacja dotyczyła jednak działki położonej przy piaszczystej, rzadko uczęszczanej wiejskiej drodze i pominięcie wyżej wymienionych czynności nie powodowało dla nikogo żadnych dodatkowych trudności. Zwracając wykonawcy uwagę na ten fakt, można zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Na koniec prawdopodobnie najważniejsza rzecz ... aby oszczędzać z głową i myśleć perspektywicznie...
Dobrzy architekci i doświadczeni budowlańcy wyznają jedną bardzo ważna zasadę, do której przestrzegania zawsze zachęcają inwestorów: podczas budowy domu oszczędzajmy tylko na tym, co jest widoczne, nigdy odwrotnie. Cięcie kosztów na materiałach do budowy ścian, stropów, dachu, termoizolacji, instalacji elektrycznej itp. w dłużej perspektywie niemal na pewno okaże się bardzo nieopłacalne. Późniejsza wymiana tych elementów wiąże się z dużą przebudową i wysokimi kosztami. Tańsze panele podłogowe, pomalowanie ścian zwykłą białą farbą czy umeblowanie to rzeczy, które kiedyś będziemy mogli bez trudu zastąpić lepszymi rozwiązaniami. Nie zapominajmy również o środowisku naturalnym. Ekologiczne inwestycje - jak np. instalacja do odzysku wody szarej czy mechaniczna wentylacja - podnoszą koszt budowy domu, ale obniżają koszty eksploatacji i zwracają się w okresie od 7 do 15 lat.

Powodzenia :)

 

E-mail znajomego (możesz dodać kilka adresów oddzielonych przecinkiem) *

Twój e-mail: *

Dodatkowe informacje:

Przepisz kod captcha